Genel

Çift terapisine başvurmaktan utanmayın.

Çift terapisi ister evli olun ister henüz sevgili, ilişkinizi daha iyi anlamınızı ve ilişkinizin gerçek kapasitesine ulaşmasını amaçlar. Bir psikoterapist eşliğinde eşinizle birlikte çalışırken bireysel olarak ta geliştiğinizi göreceksiniz.

İlişkiler hayat döngüsü içerisinde bir çok aşamadan geçerler ve bu yol bazen iniş çıkışlar ve taşlı patikalarla doludur. Yine de ilişkinin gücü çiftin bu iniş çıkışlarla nasıl mücadele ettiğiyle ölçülür. Ancak bu, ilişkilerin bitebileceği gerçeğini değiştirmese de bazen kurtarılabileceğini de söylemeliyiz. Son yıllarda boşanmalarda tüm dünyada ki artış, ilişkilere bakışın da değişmekte olduğunu gösteriyor. İnsanlar beklentileri karşılanmadığında hemen ayrılığı düşünmeye başlıyor gibiler. Hızlı tüketim toplumunun bir tür hızlı tüketim ilişkileri yarattığını söyleyebiliriz. İnsanlar emek vermeden tüketme peşinde.  Tüm bu değişikliklere rağmen içimizde hala ilişkiler kurmak için bir ihtiyacı barındırıyoruz. “İletişimde” kalmak, dokunmak en önemli ihtiyacımız. Bu pencereden baktığımızda,  ilişkilerimizdeki yaşanan iniş çıkışların nasıl olup ta gündelik hayatımızı bu kadar etkileyebildiğini daha iyi anlayabiliriz. Giderek daha da hızlanan yaşam koşturmacasında ilişkiniz için “durmak” ve soluklanıp ilişkiniz ve kendiniz için bir şeyler yapmak isteyebilirsiniz. Burada çift terapisi devreye giriyor; çift terapisinde amaç ilişki dinamiklerini sistemli bir şekilde incelemek ve yaşanan tıkanmaların nasıl üstesinden gelinebileceğini araştırmaktır. Üç kişinin de (psikoterapist ve eşlerden her biri) sorumluluklarının olduğu karşılıklı çalışmayı gerektiren bir süreçtir. İlişkilerinize iyi bakmanız dileğiyle.

A relationship goes through numerous phases during its life cycle, and it is obvious for it to have a few rough patches. However, the strength of a relationship is reflected in how the couples deal with those rough patches, and move ahead. The contemporary lifestyle of the people and the modern day thinking has changed the pattern of thinking of people in respect to relationships. And, this has turned the statistics for divorce and marriage in the last couple of decades, upside down. However, while divorce and separation is necessary in many cases to avoid further troubles and emotional distress, if the problems are not only circumstantial, but also irrecoverable and irreversible.
We believe that love should be given a chance, and that there are relationships that can be saved, if only the people involved take that first step and make that last ditch effort to save their relationship. And, this is where the couple therapy comes in. Our approach towards couples therapy is oriented not only towards solving the problems the couple is facing with each other, but to revive the feeling of love and affection they have towards each other, which even though might have been buried deep within, can still be very much present.
Whether it is the issue of communication in the relationship or the problems related to infidelity or sexual dissatisfaction, couple counselling along with the medical support, wherever needed, can help in dealing with these issues in a very scientific and proven manner. We know that these problems can be solved, sorted and overpowered over a period of time, and we help our clients to understand and believe in it.
Our systematic approach towards couple therapy is defined on the lines of enhancing the communication between the partners, and establishing short term and long term goals, where both the partners would be given their own schedules of expectations to be fulfilled, effectively working towards improving the relationship. With the help of third and neutral perspective, we help bring in clarity in the relationship by clearly defining the mistakes each other have made, and where the overreaction caused the emotional outburst, which in turn, deepened the hole in the relationship.

Yorum yapın

LaTahzen Psikolojik Danışmanlık

Büyükesat Mahallesi Uğur Mumcu Caddesi 45/7 Ankara - LaTahzen Psikolojik Danışmanlık