Genel

Hafızanızı nasıl güçlendirirsiniz?

Uzun süredir bizler yaşlandıkça, beyin fonksiyonlarımız git gide bozulduğuna ve bunun da hafızamızı etkilediğine inanılıyordu. Yakın zamandaki araştırmalar ve deneyler gösterdi ki , biz yaşlansak bile beynin aktifliğini  devam ettirme gücü var, buna nöroplastisite (yeni nöron ağları oluşturması) denmekte.  Zihinsel sağlığımızın derecesi, fiziksel ve zihinsel olarak ne kadar aktif olduğumuza bağlı. Eğer sık sık unutkanlık yaşamaya başladıysanız belki de bir şeyler yapmanızın vakti gelmiştir. Buyrun yazımıza 

Hafızayı güçlendirmeyi konuşmadan önce onun nasıl zayıfladığını da bilmek gerekli. Ana sebepler “modern yaşam tarzımız” gibi görünüyor. Geç saatlere kadar ayakta kalmak ve uykuyu almadan uyanmak, yoğun stres,  kimyasallara fazlasıyla maruz kalmak (temizlik ürünleri, hormonlar, çevre kirliliği vb…) , sağlıksız beslenme gibi. Ancak hemen yılmayın, umutsuzluğa kapılmayın. Her zaman bu etkileri tersine çevirme ve beyninizde bir canlanma yaratmanız mümkün!

  • Fiziksel ve zihinsel olarak aktif kalmak bunu başarmanın en iyi yolu. Hafızayla ilgili bir sorun yaşamıyor dahi olsanız, yine de aktif bir yaşam beyninizde yeni nöron yollarının oluşumunu tetikleyecektir. Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.
  • Evde veya işte olsun, organize bir hayatı sürdürmek beyninizi uzun süre zinde tutacaktır. İşlerinizi düzenlediğiniz bir ajanda tutmak ve yapılacaklar listesi hazırlamak, bunu yazarken de gün içinde de bir kaç kez okumak beyninizi çalışmaya zorlayacaktır.
  • Arkadaşlarınıza ailenize yakın olun ve elinizden geldiğince sık sosyalleşin. Sosyalleşmek stresi azaltmakta ve hafızanın düşmanı olarak bilinen depresyonun sosyallik arttıkça azaldığını  biliyoruz. Ancak aileniz bir stres kaynağı ise onu başka yazılarda ele alırız.
  • Günde 7-8 saatlik uykuya önem verin ve bunu bir alışkanlık haline getirin. Eğer uykusuzluk çekiyorsanız, uykuya dalmakta zorlanıyor veya 7-8 saatten daha fazla uyusanız da uyandığınızda hiç dinlenmemiş hissediyorsanız her aman bir psikoloğa başvurabilirsiniz.
  • Ne yediğiniz ne kadar sağlıklı olduğunuzu çok etkiliyor. Karışık yememek, Sebze ve meyvelere önem vermek ve et yemeyi de sağlıklı olabilecek bir miktara kadar kısıtlamak (tamamen bırakmak değil) sağlıklı ve genç kalmanızı sağlayacaktır.

Yorum yapın

LaTahzen Psikolojik Danışmanlık

Büyükesat Mahallesi Uğur Mumcu Caddesi 45/7 Ankara - LaTahzen Psikolojik Danışmanlık