Genel

İnsan ruhen zehirlenir mi?

Evet, bazı insanlar vardır sizi ruhen zehirler. Bir şekilde çevrenizde yaşarlar ve onlarla belli bir süre zaman geçirdikten sonra kendinizi psikolojik ve fiziksel olarak yorgun, öfkeli, çaresiz hissetmeye başlarsınız. İster bir yakınınız sürekli şikayet eden biri, patronunuz daima öfkeli, bir arkadaşınız hunharca karamsar olsun bu zor insanlarla birlikte yaşamak bazen kaçınılmazdır.

Evet, bazı insanlar vardır sizi ruhen zehirler. Bir şekilde çevrenizde yaşarlar ve onlarla belli bir süre zaman geçirdikten sonra kendinizi psikolojik ve fiziksel olarak yorgun, öfkeli, çaresiz hissetmeye başlarsınız. İster bir yakınınız sürekli şikayet eden biri, patronunuz daima öfkeli, bir arkadaşınız hunharca karamsar olsun bu zor insanlarla birlikte yaşamak bazen kaçınılmazdır.

Onlara nasıl tepki vereceğiniz ise sizin seçiminiz. Eğer dikkatli olmazsanız, zehirli insanlar nasıl davrandığınızı, hissettiğinizi, düşündüğünüzü, psikolojinizi negatif yönde etkileme gücüne sahiptirler. Hayatınızdaki stres seviyesini gereksiz yere yükseltebilirler.

Şimdi, ruhen zehirlenmek nasıl olur, 9 işaretine bir göz atalım.

Çoğu kez onlar hakkında konuşuyorsanız

Kendinizi sık sık bir çalışma arkadaşınızı çekiştirirken buluyorsanız veya bir akrabanızı eşinize şikayet etmek günlük, haftalık bir rutine döndüyse dikkatli olun. Zehirli insanlar etraftanızda değilken bile sık sık onlar hakkında konuşuyor olmanız ruhen zehirlenmekte olduğunuzu gösterebilir. Ayrıca onlar hakkında konuşmak hayatınız ve psikolojiniz üstündeki “etkilerini” de artıracaktır.

Sakinliğinizi kaybediyorsanız

Bu insanlar güçlü duygular yaşamanızı tetiklerler. Dikkatli olmazsanız, rahatsızlığınız kolayca hiddet fırtınasına dönüşebilir. Ve eğer sukunetinizi kaybetmeye başlıyorsanız, o kişi etraftayken kendinizi kontrol etmekte zorlanıyor olduğunuzu hissedebilirsiniz.

Özgüveniniz azalıyorsa

Zehirli insanlar kaba, saldırgan, ve mutluluk öğütücü olabilir. Ancak dışarıdan bakıldığında girişken, kendine özgüveni yüksek ve başarılı görüntüsü çizerler. Bazen onların yanında kendinizi küçük görmeye başlayabilirsiniz ve onunla kendinizi kıyaslayarak kendinize acıyor dahi olabilirsiniz. Ruhen zehirlenmekte olduğunuzu gösterebilecek bir belirti de budur, ışıltılı duruşları sizi baştan çıkarıyor olabilir.

Kendi davranışınız için onları suçluyorsanız

Eğer ruhen zehirlenmekteyseniz, kendi yaptığınız şeylerden onları sorumlu tutmaya başlayabilirsiniz. Hayatınızda neler olduğuyla ilgili bir başkasını suçlamak rahatlatıcı ve ayartıcı da olsa, bu durum zehirlendiğiniz ve artık o kişinin, sizin üstünüzde bir kontrole sahip olduğu anlamına gelebilir. Kiminle ve nasıl vakit geçirdiğinizin çoğunlukla sizin seçiminiz olduğunu kabullenin.

Onlarla zaman geçirmekten kaçıyorsanız

Bir yere giderken artık o kişiyi düşünmeye başlıyorsanız, ayaklarınız geri geri gitmeye başlıyorsa, gittiğiniz yerde eğlenebileceğiniz ve keyifli vakit geçirebileceğiniz halde zihnen de olsa o kişiyle uğraş halindeyseniz artık ne olduğunu biliyor olmalısınız. Evet ruhen zehirlenmektesiniz. Evet. Evet.

Tutumunuzu değiştiriyorsanız

“Yenemediğin bileği öpeceksin” tavrıyla aynen onlar gibi davranmaya başladıysanız. Etrafınızdaki insanlara karşı ve hayatınızda kendi değerlerinize uymuyor dahi olsa, onlara benzer hareket etmeye başladıysanız, bu zehirli insan olmaya katıldığınız anlamına gelebilir. (join the dark side) Ancak bunun iyi bir başa çıkma stratejisi olduğunu söyleyemeyiz. Önünde sonunda hayatınızda daha çok kaos yaratacaktır.

Sağlıklı sınırların olmaması

Zehirli kişinin saldırganca taktikleri ve manipülasyonları (alay etmek, sırları ifşa etmek, üzerinize oynamak gibi sözel yollarla) sağlıklı bir sınır inşa etmenizi zorlaştırabilir. Bazen karşılarında nutkunuz tutuluyor olabilir. Bu sağlıklı sınırlar olmadan kendinizi korumanız da zor olacaktır.

Sıkıntınızı zararlı şeylerle azaltıyorsanız

İki tek atmak ya da olmayacak saatler de o buzdolabındaki pastadan hıncınızı almak bir süre iyi hissettiriyor olabilir. Ancak uzun vadede bu davranışlarınız farklı sorunlar getirebileceği gibi o kişiyle başetmenizi de sağlamayacaktır. Eğer o kişiyle görüştükten sonra bu tarz davranışlara giriyor olma haliniz bir rutine bindiyse evet ruhen zehirlenmektesiniz.

İlişkileriniz bozuluyorsa

Çocuğa, arkadaşa patlamaya başladıysanız, eve gelip eşinize sebepsiz kızıyorsanız, etkileniyor olabilirsiniz.

Peki. Yukarıdaki maddeleri okurken aklınızda bir veya bir kaç kişiyle olan ilişkiniz canlanıyorsa belki de artık değişme zamanı gelmiştir. Bazı durumlarda, o kişiyle zaman geçirmeyi azaltmak ve bazı durumlarda da o kişiyi hayatınızdan çıkarmak çözüm olabiliyor. Ancak bazen bu kişi hayatınızdan çıkaramayacağınızı hissettiğiniz birisi olabilir. Ya da hayatınızda bu şekilde birden fazla kişi olabilir. Yorucu değil mi?

O halde sağlıklı sınırlar geliştirmeyi öğrenmek zamanı gelmiş demektir. Terapi süreci bunun için iyi bir adrestir. Kendinize yatırım yaptığınız bir yaşam dileğiyle. Hoşçakalın.

Yorum yapın

LaTahzen Psikolojik Danışmanlık

Büyükesat Mahallesi Uğur Mumcu Caddesi 45/7 Ankara - LaTahzen Psikolojik Danışmanlık